Beslenme ve Destek Ünitesi
  TPN LABORATUVARI


Yeni doğan ağırlıklı ve tüm diğer  kliniklerde yatan hastaların ağızdan beslenemeyen bebekler ve yetişkin hastalar için damar yoluyla yüksek protein, glikoz yağ ve vitamin gibi elementler içeren serumların hazırlanması amacı ile kurulmaktadır.
 
 
TPN solüsyonları hastanemize bağlı kliniklerin TPN istek formu doğrultusunda hazırlanmaktadır. Bu istek formları laboratuvarımıza  gereken malzeme ve ilaçlarla beraber ulaşmaktadır. TPN istek formunda isteği yapan hekimin kaşesi ve imzası, hastanın adı,soyadı, vücut ağırlığı ve protokoluna dikkat edilir. Gelen ilaçların son kullanma tarihini ve makroskobik olarak partikül ve renk değişikliğine dikkat edilir.
 
 
Belirtilen dozlar bilgisayarda kabul gören programa göre kodlanır. Yüksek dozlarda ve belirsiz rakamlarda yazan hekime başvurulur.

Teslim alınan malzemeler temiz odaya teslim edilmeden önce %70’lik etanol ile dezenfekte edilir ve pass-box aracılığı ile temiz odaya ulaştırılır. İçeriye alınan malzemeler çeşitlerine göre yerleştirilir.

Hazırlamada görev alacak personel odaya girmeden önce tüm el, parmak ve bilek takı ve mücevherlerini çıkartılır. Hazırlama alanına girmeden önce el hijyeni sağlanır (el hijyeni talimatına göre). Tampon bölgede önlük ve eldiven giyilir, maske ve saçları tamamen kapatılır, bone takılır ve galoş veya sadece steril alanda kullanılan terlik giyilir. Aktif enfeksiyonu olan görevliler hazırlama biriminde çalıştırılmaz. Ellerinde kızarıklık, çatlak veya açık yara olan personel PN hazırlama bölümünde çalıştırılmaz.

Hazırlanan solüsyonlar imza karşılığı sorumlu görevliye teslim edilir.

 
 
TPN laboratuvarında solüsyon hazırlama işlemleri hemşireler tarafından eczacının denetimi ve sorumluluğu altında yapılmaktadır. Laboratuvarımızda bir eczacı, bir yüksek hemşire, bir hemşire, bir teknisyen ve bir biolog çalışmaktadır. Ayrıca TPN laboratuvarından sorumlu bir öğretim üyesi bulunmaktadır.